Naturalne kosmetyki

Naturalne kosmetyki kluczem do idealnej cery

Przy wyborze produktów do pielęgnacji twarzy powinno wybierać się jak najbardziej naturalne kosmetyki. Wszelkie kremy nakładamy blisko tak delikatnych miejsc, jak oczy i śluzówka. Składniki w tych miejscach przenikają do krwiobiegu ze zdwojoną siłą, dlatego warto zwracać uwagę na kosmetyki z dobrym składem.

Czego unikać w składach kosmetyków?

Odczytywanie składów nie jest najprostszym zadaniem. Istnieją aplikacje na urządzenia mobilne, które mogą ułatwić sprawę, np. Cosmetic Scan czy Perfect Beauty . Jednak stopniowe zapoznanie się z wiedzą na temat złych substancji w kosmetykach sprawi, że nie będziemy musieli analizować składów zbyt długo. Wybór odpowiedniego produktu przebiegnie szybko i sprawie.

Lista złych składników, których lepiej unikać:

  • formaldehyd i donory formaldehydu, np. DMDM Hydantoin, Butylcarbonate, 2-Bromo-2-nitropropane-1, Diazolidinyl Urea, Benzylhemoformal;
  • cocamide DEA, MEA i TEA, np. Diethanolamine, Monoethanolamine, Triethanolamine, DEA-Cetyl Phosphate, Oleamidu DEA;
  • BHA i BHT, np. Buthylohydroksytuoulen, 2,6-ditertbutylo-4-metylofenol, Buthylohydroksyanizol, 2-tetrabuytlo-4-metoksyfenol;

Trzy podane rodzaje substancji są tymi, które można najczęściej spotkać w kosmetykach, a są jednocześnie najbardziej niebezpieczne. Informacji o składach należy szukać na opakowaniu lub ulotce produktu. Całościowy spis substancji, użytych do produkcji, powinien zawsze znaleźć się na danym kosmetyku. Jeśli go nie ma – nie masz pewności co dokładnie w nim się znajduje i czym właściwie będziesz smarować twarz. Tak zwany skład INCI, to składniki podane od największego do najmniejszego stężenia. W języku angielskim będą zapisane syntetyczne związki, a po łacinie substancje roślinne.

Które składniki pozytywnie wpływają na skórę twarzy?

Wybór odpowiedniego produktów powinien być definiowany ze względu na typ naszej cery i jej problemów. Każdy rodzaj skóry warto odpowiednio nawilżać, nawet jeśli mocno się przetłuszcza – może to oznaczać, że zbytnio ją przesuszamy, więc cera wydziela więcej sebum. Które składniki będą działać nawilżająco i możemy je znaleźć w naturalnych kosmetykach? Hydrolaty, czyli woda roślinna, powstająca w procesie destylacji kwiatów i ziół. W składach mogą występować pod postacią: Rosa Damscenca Flower Water czy Centaurea Cyanus Flowe Water. Warto także zwrócić uwagę na występowanie ekstraktów roślinnych, np. Aloe Barbadensis Leaf Extract, i olejów, np. Cocos Nucifera Oil. Większość naturalnych kosmetyków posiada certyfikaty, które potwierdzają ich dobre składy – między innymi ECOCERT i COSMEBIO.

Beauty obraz autorstwa freepik - www.freepik.com